Położony na skraju jednego z nielicznych pozostałych terenów zielonych w mocno zurbanizowanym historycznym centrum nadmorskiego miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Opływu Motławy, The Hideaway Home to apartament dla rodziny. Został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać jego 70-metrową powierzchnię.
Gdańska pracownia ACOS, którą tworzą architektka Anna Stojčev i projektant Stanisław Młyński, rozpoczęła projekt od sporządzenia mapy istniejącej przestrzeni, by stworzyć najbardziej efektywny układ mieszkania. – Optymalny układ osiągnęliśmy dzięki dokładnej analizie każdego centymetra kwadratowego i przeprojektowaniu infrastruktury. W rezultacie otrzymujemy rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo „nieśmiałe” i skromne, ale staje się coraz bardziej interaktywne w miarę odkrywania jego warstw – tłumaczy para autorów.
Mieszkanie w stylu eleganckiego minimalizmu podzielone jest na strefę dzienną i nocną. Część dzienna – kuchnia i jadalnia na otwartym planie – zajmuje połowę mieszkania, a sypialnie i łazienki znajdują się na drugiej. Obie łączy harmonijna kompozycja brył i faktur. ACOS użył naturalnych, a czasem surowych materiałów: drewno, kamień, beton i mikrocement. Nie potrzeba tu zbyt wielu dodatków, a te, które stoją są w większości wykonane na zamówienie.
Autorzy wnętrza The Hideaway Home, pragnąc łączyć nowe technologie i materiały z tradycyjnym rzemiosłem, zaprojektowali krzesła i stół do jadalni, które zostały wykonane przy użyciu cyfrowego modelowania 3D i tradycyjnych technik stolarskich. Obok drewniana, ryflowana zabudowa kryjąca w sobie kuchenne zaplecze, w tym betonowy zlewozmywak. Sypialnie zostały pomyślane jako proste i zwarte bryły, w których ściana drewnianych szaf płynnie integruje się z drewnianymi drzwiami. Przestrzeń między strefą dzienną i nocną, w której znajduje się wejście do apartamentu, wykończona jest fornirowanymi panelami, które podtrzymują tekstylny sufit.
Drewniana stolarka otula całe mieszkanie. – Prostota naturalnych detali i form ma na celu przywrócenie wartości jakościowego projektu i tradycji ręcznego rzemiosła – wyjaśniają swoją zawodową filozofię Stojčev i Młyński. Ma to też inne cel: – Jest prosto, nienachalnie, a jednocześnie bardzo przemyślanie, bo pragnęliśmy stworzyć miejsce dające ukojenie od miejskiego zgiełku oraz przytłaczającego obecnie przeładowania bodźcami i informacjami zarówno w sferze fizycznej, jak i cyfrowej. Miejsce, w którym można cieszyć się spokojem.
Ten mariaż minimalistycznej estetyki i funkcjonalności zachwycił jurorów konkursu Wnętrze Roku organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. 8-osobowe jury spośród najlepszych zrealizowanych projektów wnętrz w okresie 2019-2022 wybrało w weekend zwycięzców w dwóch kategoriach: „wnętrze prywatne” i „wnętrza publiczne”. W tej pierwszej I nagrodę zdobył gdański The Hideaway Home. Jego autorzy zgarnęli także 30 tys. zł nagrody. ﹡