





































































































































Nagrodzone fotografie obejmują spektrum palących tematów: wstrząsy polityczne, migracje, konflikty wojenne i kryzys klimatyczny, ale są też intymne historie o zmianie płci czy walce o prawa kobiet. – Zwycięskie zdjęcia przebijają się przez hałas, zmuszając nas do uznania tego, co się dzieje, nawet jeśli jest to niewygodne, nawet jeśli sprawia, że kwestionujemy świat, w którym żyjemy – i naszą w nim rolę – podsumowała Joumana El Zein Khoury, szefowa World Press Photo Foundation.
W erze szybkich zmian i natłoku informacji, z których wiele to fake newsy, konkurs World Press Photo nie tylko daje przestrzeń do głębszej refleksji, ale przypomina nam również jak ważna jest autentyczność fotoreportażu. – Żyjemy w czasach, w których łatwiej niż kiedykolwiek odwrócić wzrok, skrolować w komórce, odłączyć się. Ale te zdjęcia nam na to nie pozwalają – dodała.
W tym roku zgłosiło się 3778 fotografów z 141 krajów świata, którzy nadesłali blisko 60 tys. prac. Spośród nich nagrodzono 42 autorów w kategoriach zdjęcie pojedyncze, reportaże i projekty długoterminowe. – Szukaliśmy zdjęć, o których ludzie będą rozmawiać – zadeklarowana przewodnicząca globalnego jury, Lucy Conticello. – Chociaż nagroda World Press Photo jest ogromnym uznaniem dla fotoreporterów, często pracujących w trudnych warunkach, jest to również podsumowanie najważniejszych wydarzeń na świecie, choć niekompletne.
Zobaczcie niektóre z tegorocznych zwycięskich fotografii.﹡
